Család- és Gyermekjóléti Szolgálat
Telefonszám: 46/451-096
3565 Tiszalúc, Széchenyi utca 35.
E-mail: szocialisiroda@tiszaluc.hu
Ügyfélfogadási idő:
Hétfő: 13-16 óráig
Szerda: 8-12, illetve 13-16 óráig
Péntek: 8-13 óráig
A szolgáltatás konkrét feladatai:
-
A család - és gyermekjóléti szolgáltatás feladata a gyermek testi, lelki egészségének, családban történő nevelésének elősegítése érdekében:
-
a gyermeki jogokról és a gyermek fejlődését biztosító támogatásokról való tájékoztatás, a támogatásokhoz való hozzájutás segítése,
-
a családtervezési, a pszichológiai, a nevelési, az egészségügyi, a mentálhigiénés és a káros szenvedélyek megelőzését célzó tanácsadás vagy az ezekhez való hozzájutás megszervezése,
-
a szociális válsághelyzetben lévő várandós anya támogatása, segítése, tanácsokkal való ellátása,
-
igénybe vehető ellátásokhoz való hozzájutás megszervezése,
-
szabadidős programok szervezése,
-
a hivatalos ügyek intézésének segítése,
-
A család- és gyermekjóléti szolgáltatás feladata a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében:
-
a veszélyeztetettséget észlelő és jelző rendszer működtetése, a nem állami szervek, valamint magánszemélyek részvételének elősegítése a megelőző rendszerben,
-
a veszélyeztetettséget előidéző okok feltárása és ezek megoldására javaslat készítése,
-
a jelzőrendszer tagjaival, és intézményekkel való együttműködés megszervezése, tevékenységük összehangolása,
-
a gyermekjóléti szolgáltatás a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében iskolai szociális munkát biztosíthat.
-
A család – és gyermekjóléti szolgáltatás feladata a kialakult veszélyeztetettség megszüntetése érdekében
-
a gyermekkel és családjával végzett szociális munkával elősegíteni a gyermek problémáinak rendezését, a családban jelentkező működési zavarok ellensúlyozását,
-
a családi konfliktusok megoldásának elősegítése, különösen a válás, a gyermekelhelyezés és a kapcsolattartás esetében,
-
kezdeményezni egyéb gyermekjóléti alapellátások igénybevételét,
-
kezdeményezni egyéb szociális alapszolgáltatások igénybevételét,
-
kezdeményezni egészségügyi ellátások igénybevételét,
-
kezdeményezni pedagógiai szakszolgálatok igénybevételét,
Védelembe vétel esetén
-
az egyéni gondozási – nevelési terv elkészítésében közreműködik a család – és gyermekjóléti központ esetmenedzserével
-
az esetmenedzser az egyéni – gondozási nevelési terv megvalósítása érdekében bevonja a család és gyermekjóléti szolgálat családsegítőjét.
-
az esetmenedzser bevonja a gyermekkel és családjával kapcsolatos szociális segítőmunkába a családsegítőt.
A család – és gyermekjóléti szolgálat - összehangolva a gyermekeket ellátó egészségügyi és nevelési-oktatási intézményekkel, illetve szolgálatokkal - szervezési, szolgáltatási és gondozási feladatokat végez.
-
Folyamatosan figyelemmel kíséri a településen élő gyermekek szociális helyzetét, veszélyeztetettségét,
-
meghallgatja a gyermek panaszát, és annak orvoslása érdekében megteszi a szükséges intézkedést,
-
segíti a nevelési-oktatási intézmény gyermekvédelmi feladatának ellátását,
-
felkérésre környezettanulmányt készít,
-
kezdeményezi a települési önkormányzatnál új ellátások bevezetését,
-
biztosítja a gyermekjogi képviselő munkavégzéséhez szükséges helyiségeket,
-
részt vesz a külön jogszabályban meghatározott Kábítószerügyi Egyeztető Fórum munkájában,
-
nyilvántartást vezet a helyettes szülői férőhelyekről.
A veszélyeztetettséget észlelő és jelzőrendszer működtetése
-
A Család – és gyermekjóléti Szolgálat – összehangolva a gyermekeket ellátó egészségügyi és nevelési-oktatási intézményekkel, illetve szolgálatokkal- szervezési, szolgáltatási és gondozási feladatokat végez:
-
tájékoztatja a szervezeteket a veszélyeztetettség jelzésének lehetőségéről
-
fogadja a beérkezett jelzéseket és a probléma jellegéhez a veszélyeztetettség mértékéhez, a gyermek, az egyén, a család szükségleteihez igazodó intézkedést tesz, a jelzést tevőt tájékoztatja a megtett intézkedésekről, ha az nem sérti az adatkezelési kötelezettséget.
-
a beérkezett jelzésekről és az azok alapján megtett intézkedésekről heti rendszerességgel jelentést készít a család – és gyermekjóléti központnak.
-
a jelzőrendszeri szereplők együttműködésének koordinálása érdekében esetmegbeszélést szervez, az elhangzottakról feljegyzést készít.
-
egy gyermek, egyén vagy család ügyében, a kijelölt járási jelzőrendszeri tanácsadó részvételével, lehetőleg az érintetteket bevonva (gyerek, szülő, velük kapcsolatban álló intézmények, szakemberek) – esetkonferenciát szervez.
-
éves szakmai tanácsadást tart és éves jelzőrendszeri intézkedési tervet készít.
-
kapcsolati erőszak és emberkereskedelem áldozatainak segítése érdekében folyamatos kapcsolatot tart az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálattal.
-
esetmegbeszélésekre meghívja szintén az egy gyermek, egyén vagy család ügyében, a kijelölt járási jelzőrendszeri tanácsadó részvételével, lehetőleg az érintetteket bevonva (gyerek, szülő, velük kapcsolatban álló intézmények, szakemberek különösen megelőző pártfogó felügyelőt, pártfogó felügyelőt, ha a gyermek kockázatértékelése alapján a gyermek bűnmegelőzési szempontú veszélyeztetettsége legalább közepes fokú.)
-
folyamatosan figyelemmel kíséri a településen élő gyermekek szociális helyzetét, veszélyeztetettségét,
-
meghallgatja a gyermekek panaszát, és annak orvoslása érdekében megteszi a szükséges intézkedést,
-
felkérésre környezettanulmányt készít,
-
kezdeményezi a települési önkormányzatnál új ellátások bevezetését,
-
a család – és gyermekjóléti szolgálat és a jelzőrendszer tagok képviselői között előre meghatározott témakörben, (gyermekek nagyobb csoportját érintő veszélyeztető tényezők megszüntetéséhez, és az ehhez szükséges cselekvési terv kidolgozásához) évente legalább hat alkalommal szakmaközi megbeszélést szervez.
-
éves szakmai tanácskozást szervez minden évben február 28-ig
-
elkészíti az éves jelzőrendszeri intézkedési tervet minden évben a szakmai tanácskozást követően, március 31-ig.
-
a Szolgálatnál dolgozó családsegítők közül kijelölt jelzőrendszeri felelős koordinálja a veszélyeztetettséget észlelő és jelzőrendszer működését, feladatait.
-
a család és gyermekjóléti szolgálat haladéktalanul értesíti a család – és gyermekjóléti központ működésébe tartozó esetekről a család – és gyermekjóléti központot.
A család – és gyermekjóléti szolgálat keretében biztosított családsegítő szolgáltatás célját és feladatát a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló, rendelet szabályozza.
A családsegítő szolgáltatás célja a szociális és a mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, illetve krízishelyzetbe került személyek, családok életvezetési képességének megőrzése, az ilyen helyzethez vezető okok megszüntetése, valamint a krízishelyzet megszüntetésének elősegítése.
Feladata az intézmény ellátási területén a teljes lakosság részére a személyes gondoskodást nyújtó ellátás biztosítása, családsegítői feladatok ellátása, különböző ellátások közvetítése, és szervezési tevékenység végzése.
Családsegítő szolgáltatás
A szolgáltatás csökkenteni kívánja a településen élő szociálisan rászorult családok és személyek hátrányait, krízishelyzetét. A település demográfiai, statisztikai mutatói szerint magas a hátrányos helyzetű családok és az idős lakosok száma, ami annak fontosságát jelzi, hogy az alapszolgáltatások elérhetőek legyenek a településen élők számára.
A családsegítés keretében biztosítjuk
• a szociális, életvezetési és mentálhigiénés tanácsadást,
• az anyagi nehézségekkel küzdők számára a pénzbeli, természetbeni ellátásokhoz, továbbá a szociális szolgáltatásokhoz való hozzájutás megszervezését,
• a családgondozást, így a családban jelentkező működési zavarok, illetve konfliktusok megoldásának elősegítését,
• a közösségfejlesztő programok szervezését, valamint egyéni és csoportos készségfejlesztést,
• a tartós munkanélküliek, a fiatal munkanélküliek, az adósságterhekkel és lakhatási problémákkal küzdők, a fogyatékossággal élők, a krónikus betegek, a szenvedélybetegek, a pszichiátriai betegek, a kábítószer-problémával küzdők, illetve egyéb szociálisan rászorult személyek és családtagjaik részére tanácsadás nyújtását,
• a kríziskezelést, valamint a nehéz élethelyzetben élő családokat segítő szolgáltatásokat,
• a kötelező szociális diagnózis elkészítésében közreműködik a járásszékhely településen működő családsegítést ellátó szolgáltatóval